Łatwy i szybki przepis na idealne domowe faworki.

Faworki czyli tzw chrust wcale nie są pracochłonne a ich przygotowanie nie jest trudne. Zaproponuj swojemu dziecku wspaniałą zabawę i zróbcie razem domowe faworki na tłusty czwartek.

faworki

Proponujemy dla urozmaicenia wykorzystać ekologiczną mąkę z pradawnego zboża samopszy. Mąka ta charakteryzuje się delikatnym orzechowo-cynamonowym smakiem co bardzo dobrze komponuje się w faworkach.

Składniki potrzebne na domowe faworki:

Sposób przygotowania szybkich faworków:

Mąki zmieszać ze śmietaną, zrobić zagłębienie, dodać żółtka, szczyptę soli, proszek do pieczenia, spirytus. Wszystkie składniki wymieszać razem i wyrobić ciasto na jednolitą masę. Ciasto będzie miało gęstość ciasta kluskowego. Można teraz kule z ciasta zawinąć w folie spożywczą i odłożyć na 30-40 min, dzięki czemu będzie się lepiej wałkowało, jednak nie jest to konieczna czynność i jeśli się spieszymy to można ją pominąć.

Ciasto dzielimy na mniejsze porcje i wałkujemy dość cienko starając się użyć jak najmniej mąki do podsypywania. Jeśli ciasto będziemy wałkować kilkukrotnie to będzie ono bardziej elastyczne.

wałkowanie ciasta na faworki
przewijanie faworków

Krajać na paski około 3 centymetrowej szerokości, długość w okolicy 15 cm (mniej niż średnica garnka, w którym będziemy smażyć). Każdy pasek przekroić wzdłuż w środku na długości 5-6 cm i przewinąć jeden koniec przez powstałą dziurkę.

Tłuszcz rozgrzać w wysokim garnku. Zrobić próbę temperatury wrzucając kawałek ciasta, jeśli szybko wypłynie i zarumieni się to znaczy, że już można smażyć. Ciasto omieść z mąki, wkładać na tłuszcz i smażyć z dwóch stron na jasnozłoty kolor, przewracać szpikulcem. Wyjąć na ręczniki papierowe a po ostudzeniu oprószyć cukrem pudrem, do którego można dodać odrobinę wanilii.

Gotowe faworki

SMACZNEGO 🙂

Przepis wzorowany na książce kucharskiej po redakcją dr. Stanisława Bergera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *