źródło białka dla wegetarian i wegan 

Pokazuje 1 - 2 z 2 elementów
Pokazuje 1 - 2 z 2 elementów

Produkty, które są źródłem białka w diecie wegetariańskiej i wegańskiej

 

Do czego nasz organizm potrzebuje białka?

Białka zapewniają nam prawidłowe a jednocześnie są podstawowym budulcem  wszystkich narządów w organizmie. Białko wchodzi w skład enzymów, hormonów, przeciwciał oraz uczestniczy w przemianie materii.

Białko stanowi jednak zapasowe źródło energii, więc potrzebujemy go niewiele.  Zależnie od  wieku, płci, wagi, trybu życia, zapotrzebowanie na białko jest trochę inne . Przyjmuje się, ze 1 g białka na 1 kg masy dziennie wystarczy. Dieta wegetariańska lub wegańska jeśli jest odpowiednio przemyślana na pewno to pokryje.

Prawda o przyswajaniu białka.

Wszystkie białka składają się z aminokwasów, jednak występują one w niezliczonej możliwości kombinacji, co jest przyczyną tego, że jedno białko różni się od drugiego. Tkanki we wszystkich organizmach (ludzkich, zwierzęcych i roślinnych) zbudowane są z nieco innego rodzaju substancji, jednak aminokwasy, z których składają się białka, są raczej takie same. Istnieje przekonanie, że mięso ma większą wartość odżywczą, ponieważ organizm otrzymuje gotowe białko, którego nie potrzebuje już syntetyzować. Jest jednak nieprawda, ponieważ układ trawienny musi każde białko najpierw rozłożyć na poszczególne aminokwasy, a następnie ponownie zestawić, nadając odpowiednią strukturę. Spośród 22 aminokwasów, które są potrzebne do produkcji białka, organizm nie potrafi syntetyzować 8, które musimy dostarczyć w pożywieniu. Możemy znaleźć w jajkach. Białko jajka jest wzorcowe – zawiera wszystkie aminokwasy, i to w odpowiednich ilościach. Światowa Organizacja Zdrowia stosuje je jako wzór służący do mierzenia proporcji aminokwasów w innych produktach. Przy diecie wegańskiej, która eliminuje jajka, żeby uzupełnić białko stosujemy tempeh, tofu, rośliny strączkowe, ważne żeby urozmaicać dietę i np. produkty zbożowe łączyć z mlekiem ( lub roślinnymi zamiennikami dla wegan). Warzywa łączyć z kaszami, orzechami czy ziarnami.

Ekolubek - internetowy sklep ze zdrową żywnością oferuje produkty ekologiczne  z wysoką zawartością białka, takie jakie są potrzebne przy dobrej urozmaiconej diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Tylko u nas niska cena, bezpłatna dostawa lub odbiór osobisty w Łomiankach.