Cukier, słodziki, syropy

Informacja

Promocje

Cukier, słodziki, syropy 

na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 43 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 43 elementów

Ekologiczne zamienniki cukru

Żeby być zdrowym nie trzeba całkowicie zrezygnować ze słodkości warto jednak biały cukier zamienić na inny słodzik. Nasz ekologiczny sklep dla cukrzyków (diabetyków), może polecić wiele zamienników cukru dla osób odchudzających się oraz wszystkim, którzy dbają o to by słodzić zdrowo.

Co można wykorzystać jako zdrowy zamiennik cukru?

Ksylitol – to cukier pozyskiwany z kory brzozy, który ma o 40 % kalorii mniej niż cukier i 10 razy niższy indeks glikemiczny IG = 8. Ksylitol jest wskazany dla cukrzyków, charakteryzuje się tez wieloma innymi korzyściami dla zdrowia jak np. zwiększenie przyswajania wapnia, czy pozytywne działanie na florę jelitową. Słodkość jest zbliżona do tej jaką ma cukier biały. Sprawdza się przy wypiekach i przetworach owocowych. Zadbajmy o używanie dobrej jakości ekologicznego ksylitolu (Santini lub Pięć Przemian), jaki proponujmy kupić w naszym sklepie internetowym.

erytrytol, to ta sama grupa związków chemicznych co ksylitol jednak pozyskuj się go w procesie fermentacji glicerolu z wykorzystaniem odpowiednich drożdży. Erytrytol jest mnie słodki niż cukier, ma indeks glikemiczny 0 i jest niskokaloryczny w 100 g jest 20 kcal dlatego jest polecany dla cukrzyków i osób na diecie bezcukrowej. Nadaje się do wypieków, nie nadaje potrawom obcego smaku. Polecamy Erytrytol Pięć Przemian

Stewia – to roślina pochodząca z Ameryki Południowej, ma ona intensywny smak ale indeks glikemiczny 0, a przy tym jest 200-300 razy słodsza od cukru. Słodzenie samą rośliną nie sprawdza się w kuchni ze względu na jej smak, jednak wszelkie ekstrakty w postaci proszku, tabletek lub płynu są świetnym zamiennikiem cukru i nie zawierają kalorii. Kup ekstrakt ze stewii Natu Sweet lub tabletki ze stewii Zielony Listek.

Syrop klonowy – pochodzi z Kanady i jest pozyskiwany przez długotrwałe odparowanie soku pozyskanego z pnia klonu. Zawiera dodatkowo wapń, magnez, potas fosfor i mangan oraz witaminy z grupy B i antyoksydacyjne polifenole o działaniu antynowotworowym. Jest zdrowszy od cukru białego i ma mniej kalorii (270/kcal/100g) jednak ma dużo sacharozy więc nie jest polecany dla diabetyków i osób na diecie bezcukrowej. Polecamy syrop klonowy Bioplanet lub Fungopol, nie zawierają konserwantów i są pozyskiwane w Kanadzie.

Syrop daktylowy – do jego wytworzenia wykorzystuje się naturalną słodycz daktyli. Można samemu uzyskać syrop daktylowy. Zalej 100 g daktyli 200 g gorącej wody odczekaj kilka godzin następnie zmiksuj i przetrzyj przez sito żeby otrzymać klarowny syrop. Możesz też tanio kupić w sklepie Ekolubek dobry syrop daktylowy Bioplanet. Syrop daktylowy zawiera wiele składników odżywczych takich jak karoteny, witaminy z grupy B, witaminę E, wapń, żelazo i fosfor. Syrop daktylowy ma indeks glikemiczny w zależności od sposobu jego przygotowania od 35 do 60 i dość dużo kalorii bo 270 kcal, więc nie jest polecany dla osób na diecie i cukrzyków, jednak jest to zdrowa alternatywa dla słodzenia cukrem. Używaj go do polewania naleśników, gofrów i innych placków, można na jego bazie zrobić pyszny dressing do sałatek.

Melasa – To produkt uboczny przy produkcji cukru i jest to ciemnobrązowy syrop zawierający 40-50% sacharozy. Melasa może być trzcinowa lub buraczana i zawiera składniki, których pozbawia się cukier podczas rafinacji takie jak żelazo, magnez, potas, wapń, miedź, fosfor, chrom, cynk oraz witaminy z grupy B. Melasa pomaga utrzymać właściwy poziom cholesterolu. Można ją wykorzystać jako zdrowy zamiennik cukru, chociaż nie jest polecana cukrzykom ze względu na spory indeks glikemiczny(70) i wysoką kaloryczność 290 kcal.

Jest jeszcze miód i dużo syropów owocowych, którymi możemy słodzić zamiast cukru.

Nie zastanawiaj się gdzie kupić zamienniki cukru internetowy sklep ze zdrową żywnością Ekolubek oferuje ich duży wybór z bezpłatną dostawą do domu. Realizujemy również zamówienia przez telefon.