Dieta cukrzycowa 

  • Zamienniki cukru dla...
  • Inne produkty dla...
    Sklep ekolubek poleca dla cukrzyków i osób, które unikają słodkich słodzonych cukrem produktów. Czekolady i inne słodkości bez cukru. Konfitury, syropy, soki, kasze i makarony to co diabetyk może spokojnie dopisać do swojej diety.
Pokazuje 1 - 3 z 3 elementów
Pokazuje 1 - 3 z 3 elementów
Dieta cukrzycowa z powodzeniem może być stosowana również przez osoby zdrowe. Tak jak inne diety, powinna pokrywać zapotrzebowanie na składniki odżywcze oraz witaminy i składniki mineralne. Jest to zdrowo i prawidłowo zbilansowana dieta zdrowego człowieka gdzie w wbrew pozorom jest nawet miejsce na deser. Najważniejsze to zachowanie odpowiednich proporcji i konieczność „przestawienia” się ze złych nawyków żywieniowych. Zaczynamy od tego, że posiłki przyjmujemy regularnie 4-5 razy dziennie (przy cukrzycy typu 1 nawet 6-7 razy dziennie). Poza lekami i aktywnością fizyczną, dieta jest najistotniejszym elementem procesu leczenia cukrzycy. Dzięki diecie możemy utrzymać właściwy poziom glukozy i tłuszczy we krwi oraz zoptymalizować ciśnienie. Ograniczamy spożycie węglowodanów prostych, w tym cukrów (słodycze, ciastka, żywność przetworzon...
CDieta cukrzycowa z powodzeniem może być stosowana również przez osoby zdrowe. Tak jak inne diety, powinna pokrywać zapotrzebowanie na składniki odżywcze oraz witaminy i składniki mineralne. Jest to zdrowo i prawidłowo zbilansowana dieta zdrowego człowieka gdzie w wbrew pozorom jest nawet miejsce na deser. Najważniejsze to zachowanie odpowiednich proporcji i konieczność „przestawienia” się ze złych nawyków żywieniowych. Zaczynamy od tego, że posiłki przyjmujemy regularnie 4-5 razy dziennie (przy cukrzycy typu 1 nawet 6-7 razy dziennie). Poza lekami i aktywnością fizyczną, dieta jest najistotniejszym elementem procesu leczenia cukrzycy. Dzięki diecie możemy utrzymać właściwy poziom glukozy i tłuszczy we krwi oraz zoptymalizować ciśnienie. Ograniczamy spożycie węglowodanów prostych, w tym cukrów (słodycze, ciastka, żywność przetworzona, produkty zbożowe, słodkie napoje). Pijemy dużo wody mineralnej, soku pomidorowego, kawy, herbaty (bez cukru). Wykluczamy napoje słodzone i alkohol. Najważniejsze zasady diety cukrzycowej: 1. Regularne posiłki w 3-4 godzinnych odstępach w mniejszych ilościach. Pozbywamy się dzięki temu uczucia głodu co przyczynia się do zmniejszenia stężenia cukru we krwi. Pierwszy posiłek najpóźniej 2 godziny po przebudzeniu, a ostatni do 2 godzin przed snem. 2. Właściwa ocena zapotrzebowania kalorycznego: 1000 – 1300 kcal – osoby otyłe; 1500 – 1800 kcal – chorzy z nadwagą – osoby niepracujące lub lekko pracujące; 2000 – 2200 kcal – chorzy z prawidłową masą ciała – osoby niezbyt ciężko pracujące; 2400 – 3000 kcal – chorzy z niedowagą – osoby ciężko pracujące 3. Niski poziom IG i ŁG. W diecie cukrzycowej szczególnie trzeba zwracać uwagę na niski poziom indeksu glikemicznego i ładunku glikemicznego w produktach. Warto korzystać z tabel 4. Proporcje. Posiłki powinny zawierać każdą grupę pokarmową w odpowiednich proporcjach: węglowodany (45-50%), tłuszcze (30-35%), a także białka (15-20%). Białko z ryby lub chudego mięsa oraz z roślin strączkowych i chudego nabiału. Tłuszcze z olei roślinnych i orzechów; Warzywa z wyłączeniem ziemniaków, buraków i kukurydzy. Te należy spożywać jak najrzadziej, max. 2 razy w tygodniu; Napoje bez dodatku cukru, najlepsza zwykła, czysta, niegazowana woda, lub też kawa. Błonnik (25-40 g/dzień) co spowalnia proces trawienia węglowodanów, a także hamuje nagłe skoki glukozy we krwi Magnez zwiększa zdolność tolerancji glukozy dlatego zaleca się spożywanie produktów bogatych w ten minerał m.in. orzechy, rośliny strączkowe.
Więcej