Kasza orkiszowa gruba BIO 500g (Bio Babalscy) Zobacz większe

Kasza orkiszowa gruba BIO 500g (Bio Babalscy)

5v-219

Nowy produkt

Kasza orkiszowa gruba BIO 500g (Bio Babalscy). Orkisz to dawna odmiana pszenicy, ma więcej białka i minerałów. Grube kasze mają lepszy skład i wspomagają odchudzanie. Ekologiczna.

Więcej szczegółów

Duża ilość

9,40 zł brutto

OPIS

 

Kasza orkiszowa gruba BIO 500g (Bio Babalscy)

Co to jest kasza orkiszowa? To ziarna pszenicy orkisz – gatunku zboża, który był bardzo popularny w starożytności i średniowieczu, ale został wyparty przez gatunki bardziej wydajne, ale mniej wartościowe. Orkisz jest bardzo cennym zbożem, ponieważ zawiera więcej białka niż pszenica zwyczajna. Kasza orkiszowa to produkt podobny do kaszy gryczanej i pęczaku – duże, łuskane ziarna, które możesz ugotować zamiast ziemniaków lub ryżu do obiadu. Gdzie kupić kaszę orkiszową? Najlepiej u nas, niska cena i wysyłka do całego kraju. Nasz sklep internetowy ma też inne wyroby z orkiszu.

 

Dlaczego warto jeść kaszę orkiszową grubą Bio Babalscy?

 • Pszenica orkisz jest bardzo wartościowym źródłem białka. Kasza orkiszowa gruba ma więcej białka niż zwykła pszenica i dużo więcej niż ziemniaki czy ryż. Z tego też względu kasza orkiszowa wskazana jest dla wegetarian, którym może brakować tego składnika.
 • Kasza orkiszowa gruba BIO to również dobre źródło witamin z grupy B oraz błonnika pokarmowego.
 • Ponadto kasza orkiszowa Bio Babalscy zawiera w znacznych ilościach minerały takie jak m.in. cynk, magnez, fosfor i żelazo.
 • Dodatkowo jest to kasza gruba, a takie kasze są dobre na odchudzanie i dla cukrzyków. Jeśli chorujesz na cukrzycę albo jesteś na diecie, kasza orkiszowa gruba to dobry wybór na dodatek do obiadu. Z kolei drobna kasza orkiszowa jest lepsza dla osób na diecie wątrobowej.

 

Orkisz kasza gruba – do czego jej używać?

 • Przygotowanie kaszy orkiszowej jest bardzo proste, należy gotować ją w osolonej wodzie, po czym odcedzić. Jeszcze zdrowsza jest kasza orkiszowa na sypko, czyli gotowana w takiej ilości wody, by zmiękła właśnie w tym momencie, gdy wchłonie całą wodę – w takim wypadku odcedzanie nie jest konieczne. Nasz sklep internetowy zaleca tę drugą metodę gotowania, ponieważ wtedy kasza orkiszowa zachowuje więcej cennych składników.
 • Kasza orkiszowa BIO znakomicie nadaje się jako dodatek do wszelkich potraw zarówno warzywnych, jak i mięsnych. Może zastąpić ziemniaki, ryż lub makaron.
 • Kasza orkiszowa gruba może być nie tylko dodatkiem, ale też składnikiem potraw. W Internecie dostępne są liczne przepisy, np. sałatka z kaszą orkiszową czy papryka faszerowana kaszą orkiszową. Zrób krupnik z kaszą orkiszową.
 • Warto się zastanowić, w jakich potrawach występuje zwykła kasza pszeniczna. Jest to między innymi kutia, tradycyjna potrawa wigilijna. Ponieważ pszenica orkisz to starszy gatunek pszenicy, bardzo możliwe, że w dawnych czasach na stole wigilijnym była właśnie kutia orkiszowa. Jeśli chcesz urozmaicić potrawę jeszcze bardziej, kasza orkiszowa BIO może być tylko początkiem. Zamiast miodu daj syrop z agawy, a zamiast tradycyjnych bakalii: jagody goji i orzechy pekan.
 • Nasi przodkowie lubili dodać do kaszy odrobiny tłuszczu. Kasza orkiszowa z takim dodatkiem to kasza orkiszowa maszczona, a użyty do tego tłuszcz to omasta lub okrasa. Najczęściej była to słonina, śmietana lub mleko. Ale na przykład w czas postu jadana była kasza z olejem lnianym albo z mlekiem makowym. Dlatego też nasz sklep poleca jako dodatek do kaszy orkiszowej olej lniany lub olej makowy (gdzie kupić? W naszym sklepie, niska cena). Eksperymentuj też z potrawami takimi jak kasza orkiszowa na mleku owsianym.
 • Kasza orkiszowa EKO może być też składnikiem deserów, np. przygotowana z owocami, podobnie jak ryż.

 

Kasza orkiszowa - masa netto: 500 g

 

Skład: orkisz kasza gruba 100%

 

Certyfikaty: PL-EKO-07 (ekologiczna kasza orkiszowa)

 

Sklep oferuje odbiór osobisty produktu. Dostępne lokalizacje: Łomianki. Teraz już wiesz, gdzie kupić kaszę orkiszową, u nas najniższa cena i wysyłka do całej Polski!

 

Dla głodnych wiedzy

 

Wiesz już, co to jest orkisz i kasza orkiszowa, gdzie kupić ten produkt i jaka jest jego cena, pozwól, że opowiemy jeszcze parę ciekawostek na ten temat.

 • Kasza orkiszowa po angielsku to spelt groats. Po niemiecku orkisz to Dinkel lub Spelz, a kasza orkiszowa - Dinkel-Grütze.
 • Może się wydawać, że pszenica orkisz to nie jest osobne zboże, tylko odmiana pszenicy, ale to tylko mylna sugestia nazwy. W gruncie rzeczy pszenica, żyto i jęczmień to ta sama rodzina roślin, ale traktujemy je jako zupełnie inne gatunki, bo mają odrębne nazwy. Z kolei po francusku pszenica to blé a gryka to blé noir, czyli czarna pszenica, tak więc nazwa sugeruje podobieństwo, choć go w zasadzie nie ma. Dlatego też nasz sklep zauważa, że kasza orkiszowa różni się od kaszy pszennej bardziej, niż można by sądzić.
 • Kasza orkiszowa wydaje się nowinką, ale tak naprawdę jest bardzo stara, prawdopodobnie jedli ją nasi przodkowie w średniowieczu. Kasza orkiszowa wzmiankowana jest w pracach Oskara Kolberga, polskiego etnografa z XIX wieku. Np. o potrawach zimowych włościan: „Robią także pierogi z kapustą. Kapusta kiszona z beczki gotowana. Kasza (krupy) może być jęczmienna, owsiana i orkiszana; hreczanej tu nie jadają”. Kasza orkiszowa jest tu określona jako kasza orkiszana. Inna wzmianka o rolnictwie: „Po takowych [kartoflach] oprócz żyta siewają pszenicę, jęczmień lub orkisz. Od niejakiego czasu dosyć sieją koniczyny”. Z kolei na Rusi Czerwonej orkisz był święcony: „Na Zielone Świątki święcą ziele i kwiaty: leszczynę, czosnek, orkisz, pszenicę, konopie, marchew, barwinek, cebulę”.
 • Kasz orkiszowa to nie jedyny produkt z orkiszu, jaki nasz sklep ma na stanie. Znajdziesz u nas także między innymi mleko orkiszowe, śmietankę orkiszową, mąkę orkiszową zwykłą i razową, a także orkisz do chrupania. Jeśli chcesz jadać orkisz, a kasza orkiszowa ci nie odpowiada, może spróbujesz któregoś z powyższych produktów?

30 innych produktów w tej samej kategorii: