Suszone owoce czarnego bzu EKO 100g (Dary Natury) Zobacz większe

Suszone owoce czarnego bzu EKO 100g (Dary Natury)

8v-522

Nowy produkt

Zawierają silne antyoksydanty, mają działanie napotne i przeciwgorączkowe, zrobisz z nich napar na przeziębienie. Składnik brytyjskiego sosu pontack.

Więcej szczegółów

Duża ilość

6,20 zł brutto

OPIS

Bez czarny

to pospolity w Polsce krzew o białych kwiatach i czarnych owocach. Ma wiele nazw, takich jak: bez lekarski, bez pospolity, dziki bez, hyczka, hyćka czy bzina. Jest to roślina w każdym calu pożyteczna. W zielarstwie stosowane są nie tylko owoce czarnego bzu, ale też kwiaty, kora, korzenie i liście. Owoce czarnego bzu nie nadają się do spożycia na świeżo, ale można je jeść po przetworzeniu, tak więc suszone owoce czarnego bzu Dary Natury można stosować bez obaw. Owoc czarnego bzu często jest wykorzystywany do produkcji syropów i soków. Warto zwrócić uwagę, że i nasz sklep oferuje różne przetwory z tej rośliny. Jednak dużo trudniej znaleźć w sklepach same owoce czarnego bzu, dlatego właśnie postanowiliśmy dodać je do naszej oferty.

 

Czemu warto stosować czarny bez owoce suszone Dary Natury?

  • Suszone owoce czarnego bzu mają działanie napotne, przeciwgorączkowe, moczopędne i przeczyszczające. Oznacza to, że jagody czarnego bzu można stosować przy przeziębieniu.
  • Suszone owoce czarnego bzu zawierają dużo antocyjanów, czyli przeciwutleniaczy.
  • Mogą one być ciekawym dodatkiem do potraw, między innymi do tradycyjnego brytyjskiego sosu pontack.

 

Jak stosować czarny bez owoce suszone Dary Natury?

  • Suszone owoce czarnego bzu można potraktować jak herbatkę ziołową. 1 łyżeczkę owoców czarnego bzu należy zalać jedną szklanką wrzącej wody i zostawić na 15 minut pod przykryciem. W takiej postaci warto stosować owoc czarnego bzu przy przeziębieniu.
  • Suszone owoce czarnego bzu mogą też stanowić dodatek do herbaty. Możesz skomponować własną oryginalną herbatę poprzez wymieszanie kilku składników takich jak czarny bez owoce suszone, hibiskus czy rooibos.
  • Bardziej śmiali mogą wykorzystać suszone owoce czarnego bzu w kuchni. Istnieje stary brytyjski przepis na sos z owoców czarnego bzu, tzw. pontack albo elderberry sauce. Składniki: czarny bez owoce suszone, ocet jabłkowy, cebula i przyprawy (sól, pieprz, ziele angielskie, goździki, gałka muszkatołowa). Jest to tradycyjny dodatek do dziczyzny.

 

Skład: czarny bez owoce suszone 100%

 

Bez czarny owoce - kraj pochodzenia: Polska

 

Dla głodnych wiedzy:

  • Bez czarny miał duże znaczenie w folklorze polskim i sąsiednich krajów słowiańskich. Krzew ten uważany był za magiczny, często związany z diabłem. Powszechny był zakaz wycinania go, a także łamania jego gałązek. Jak pisze Oskar Kolberg: „Bzu lekarskiego (Sambucus nigra) lud nie wycina i nie łamie, żeby śmierci na siebie nie sprowadzić” albo „Nie wolno wykopywać starego dzikiego bzu, gdyż zwykle pod takim bzem diabeł ma mieszkanie, mści się więc, gdy je kto narusza; albo człowiek karczujący nagle skona, albo mu członki pokręci, albo w dobytku poniesie stratę”. Gdzieniegdzie stworzenie mieszkające w czarnym bzie określana była jako dido albo diduch. Jednak bez czarny czy też dziki bez bywał też wykorzystywany do leczenia – czarownica stawała przed krzewem i wypowiadała zaklęcie mające leczyć ból zębów, a choroba przenosiła się na gałązkę bzu. Skąd te wszystkie wierzenia? Może właśnie ze względu na te połyskliwie ciemne owoce czarnego bzu, które budziły skojarzenie z siłami zła?
  • Istnieją dwa podobne krzewy, często ze sobą mylone: bez czarny i lilak pospolity. Lilak bywa nazywany bzem, ale nie jest z nim spokrewniony. Bez czarny ma białe kwiaty, a lilak – fioletowe. Owoce czarnego bzu są czarne i przypominają jagody, natomiast owoce lilaka mają postać brązowych torebek.
  • Po angielsku owoc czarnego bzu to elderberry, po francusku natomiast: une baie de surreau noir. Podajmy jeszcze całe wyrażenie: suszone owoce czarnego bzu po angielsku – dried elderberries.

 

Nasz sklep ze zdrową żywnością oferuje odbiór osobisty towaru w następujących miejscowościach: Łomianki.

30 innych produktów w tej samej kategorii: